Bylinky pre zdravie aj krásu

Väčšina vlastností vlasov (rýchlosť rastu, farba, hrúbka, kvalita či kučeravosť) je daná geneticky, no predsa sa po celé stáročia používa široká paleta rastlinných prípravkov na zlepšenie toho, čo nám príroda darovala a s čím nie sme až tak 100 % – ne spokojní. Všeobecne sa vlasy delia do štyroch skupín: suché, mastné, normálne a problémové. Viacerí odborníci presadzujú názor, že vlasy istej osoby sú len jej, a preto práve kvalita vlasov by sa mala posudzovať z celkového pohľadu na danú osobu. Čiže, do úvahy berieme a hodnotíme aj celkový životný štýl osoby.

Na kvalite vlasov sa odrazí aj stres, hormonálne zmeny, nedostatok spánku, priveľa slnka, chemické úpravy vlasov, tekutiny na tónovanie vlasov či farbivá. Príčinou mastných vlasov môže byť priveľa korenených jedál, tukov a cukrov. Syntetické šampóny zas môžu spôsobovať suchosť vlasov.

Spochybňuje sa aj dlhodobé pôsobenie šampónov s obsahom liečiv.

Liečivé rastliny používané na ošetrenie vlasov

Ošetrenie suchých vlasov: koreň lopúcha, kostihoj, kvety bazy čiernej, ibiš lekársky, petržlen, šalvia, žihľava dvojdomá
Ošetrenie mastných vlasov: nechtík, praslička, citrónová šťava, medovka, levanduľa, mäta, rozmarín, palina abrotská, hamamel virgínsky, myší chvost
Na prevenciu lupín: koreň lopúcha, rumanček, strúčiky cesnaku, cibuľa, lipkavec, rozmarín, petržlen, materina dúška, palina abrotská, žihľava dvojdomá
Zmiernenie dráždenia kože hlavy: kocúrnik, rumanček, kostihoj
Zlepšenie rastu a zvýšenie lesku: nechtík, lipkavec, praslička, kvety lipy, kapucínka, petržlen, rozmarín, šalvia, palina abrotská, žihľava dvojdomá, potočnica
Ničenie vší: zápar z kúskov dreva kvasie horkej, bobule borievky a 1 PL vínneho octu. Aplikovať 3-krát v dvojtýždňových intervaloch.

Pre tých, ktorí majú záujem si zaexperimentovať doma s bylinkami ponúkame jednoduché prípravy tých najbežnejších prípravkov.

Jednoduchý rastlinný šampón.

Príprava je veľmi jednoduchá. Stačí iba do dávky jemného detského šampónu pridať dve polievkové lyžice silného odvaru zvolenej liečivej rastliny (viď. tab). Dôkladne premiešame a použijeme zvyčajným spôsobom.

Rastlinná voda na oplachovanie vlasov.

Používa sa po umytí šampónom na zvýšenie lesku vlasov. Pripravíme si ju ešte pred umytím hlavy.
Potrebujeme:
1 PL zvolenej rastliny
1 PL vínneho octu, môže byť aj citrónová šťava
850 ml vriacej vody

1. Liečivú rastlinu lúhujeme, kým nevychladne, precedíme a pridáme vínny ocot.
2. Výluhom opláchneme vlasy, pričom masírujeme kožu na hlave. Odtečenú vodu zachytávame do misky a niekoľko násobne opakujeme.
Upozornenie: Vychladnutú vodu už neprihrievame a ani k nej nedolievame teplú, pretože práve chladná voda zvyšuje lesk vlasov.

Ružová voda ako vlasové tonikum.

Je jedným z vynikajúcich spôsobov na odstránenie nečistôt a oživenie vlasov. Namiesto ružovej vody môžeme použiť aj vodu z pomarančového kvetu alebo na mastné vlasy levanduľovú vodu.

Pripravíme si niekoľko kúskov (10*10 cm) gázy alebo mušelínu, ktoré namočíme do ružovej vody. Gázu pripevníme na kefu s prírodnými štetinami a vlasy po prameňoch prečesávame. Opakujeme s ďalším kúskom gázy, kým gáza nezostane čistá. Po tomto čistení vlasy ožijú a nadobudnú vôňu použitých kvetov.