Čo možno o vlasoch neviete

Niekedy je to ako zlý sen: stojíte pred zrkadlom, vlasy máte čerstvo umyté a vyfúkané, ale aj tak nevyzerajú tak ako majú. Núkajú sa názory, skúsenosti, štatistiky.

Životný rytmus vlasov sa dá rozdeliť na tri fázy. Za normálnych podmienok pri zdravých vlasoch sa približne 85% z nich nachádza vo fáze rastu, 1% v kľude po dobu približne 20 dní, a zostavajúcich 14% je počas 3 mesiacoch vo fáze vypadávania.

Bolo dokázané že riedké vlasy sú predovšetkým genetickým dedičstvom. Zabrániť vypadávaniu vlasov sa dá čiastočne kalciovými alebo keratinovými kúrami.

Sila vlasov súvisí s ich farbou. Blond vlasy bývajú veľmi jemné, ale pokiaľ ide o ich celkové množstvo, predstavujú hustejšiu hrivu ako vlasy tmavé. Najmenej vlasov mávajú ľudia s hrdzavými vlasmi.

Najdlhší zmeraný vlas bol dlhý 7, 92 metrov. Zvyčajne sa vlas obnovuje každých 3 až 6 rokov a dorastá do dĺžky 36 – 72 centimetrov. Zdravý vlas je vysoko elastický (dá sa natiahnuť až o 30 percent) a je pevnejší ako medený drôt rovnakej hrúbky.

Nekvalitné hrebene s ostrými zubami a hranami ako aj kefy bez ochrany hrotov narušujú a zdrsňujú keratínový obal vlasov. Odfarbovanie a trvalá menia pH hodnotu vlasov, čím poškodzujú jeho vonkajšiu šupinatú vrstvu.

Teplo veľmi vážne poškodzuje vlasovú štruktúru. Preto vlasy nikdy nefénujte príliš dlho, príliš horúcim vzduchom a z príliš krátkej vzdialenosti. Kulmu a ostatné prístroje, využívajúce k tvarovaniu vlasov teplo, používajte najlepšie len výnimočne, maximálne 2x do týždňa.

Voda s obsahom vápnika zanecháva na vlasoch šedý povlak. Proti nemu nám pomôžu oplachy umytých vlasov octovou alebo citrónovou šťavou.

Predpokladom kvalitných vlasov je zdravá pokožka hlavy, ktorá optimálne vyživuje zdravé korienky. Najdôležitejšími látkami sú zinok a vápnik, ktoré sú obsiahnuté v mliečnych výrobkoch, v rybách, zelenine a v ovocí. Vlasy tým naviac získavajú potrebnú pevnosť.