Ani jedno ročné obdobie neprináša pre vlasy čas bez problémov. Aj leto, ktoré je z mnohých stránok príjemné a blahodárne, nám môže neraz pripraviť nemilé prekvapenie. Slnko vie totiž vlasom dôkladne ublížiť, najmä ak sa mu vystavujeme viac, ako je zdravé.
Nesmieme zabúdať na to, že v lete sú vlasy vystavené väčšiemu vysušovaniu ako v iných ročných obdobiach. Aj v našich podmienkach býva slnečné žiarenie tak silné, že rohovinu vlasového stvolu poriadne vysuší. Pre vlasy s väčším sklonom k masteniu je to pomerne veľká výhoda, ale suchým vlasom môže nadbytok slnka uškodiť. Vlasy dokonca môžu cez leto zmeniť aj farbu, slnko ich zosvetľuje.
Zdravým vlasom nemôže slnko pri bežnom pohybe vonku až tak uškodiť. Ale pri nadmernom slnení sú vlasy náchylné na väčšie lámanie, a ak sú to vlasy preparované (farbené alebo trvalené), môže ich značne poškodiť. Takto poškodené vlasy môžeme regenerovať žĺtkovými zábalmi. Sám žĺtok však na tento účel nie je vhodný, lebo na vlasy prilipne a veľmi zle sa umýva. Výhodnejšie je použiť hotový prípravok, napr. lecitínovú emulziu. Má tú výhodu, že šampón sa dá z vlasov dobre odstrániť.
Jesenné a jarné vplyvy počasia väčšina ľudí na vlasoch podstatnejšie nepocíti. Hovorí sa, že májový dáždik podporuje rast vlasov, ale vedecky to zatiaľ nikto nedokázal, a preto túto metódu nemôžeme odporúčať ako zaručenú, ale ani zakázať. Niektorí ľudia však pozorujú na jar a na jeseň opakovane zvýšené vypadávanie vlasov. V týchto prípadoch však nemožno hovoriť o strate vlasov, pretože koľko vlasov vypadne, toľko zvyčajne aj narastie. Niektorí odborníci sa nazdávajú, že je to len rýchlejšia sezóna výmeny vlasov, jav, ktorý pripomína výmenu srsti u zvierat. Či je to skutočná výmena, nie je zatiaľ potvrdené, ale lepšie vysvetlenie neexistuje. Dôležité je, že po tomto zvýšenom vypadávaní nevzniká trvalé preriednutie vlasov a že sa tento stav rýchlo upraví aj bez liečenia.